funt
Waluta Wielkiej Brytanii cz.2
Lipiec 4, 2016
Pokaż wszystkie
funtek

funtekW obrocie pieniężnym między XVIII/XIX w. zdarzały się monety wielu gatunków i różnego pochodzenia, żetony Banku Angielskiego i prywatne. Tenbrakspójności w angielskim systemie płatniczym został zakończony reformą monetarną w 1816 r., nakazującą w Anglii jako pierwszym z krajów monometalizm złoty. W latach 1806–1811 otwarto nową mennice królewską na Little Tower Hill, zdolną emitować 25 mln monet rocznie, dało to możliwość aby przebić olbrzymią masę monetarną będącą w obiegu. Ustalono, że ten, kto przyniesie do mennicy nie mniej niż 15 funtów złota 22-karatowego, w zamian otrzyma po miesiącu monety złote bez poniesienia kosztów.

W drugiej połowie XVII w. złotnicy nazywani bankierami zaczęli wydawać kupcom oddającym im swoje oszczędności w depozyt pokwitowanie zwane „bankers notes”. Pokwitowania te były środkiem pieniężnym zastępującym monety. Wierzyciel mógł tą notą płacić za należności. Utworzony przez Williama Petersona Bank Anglii w związku z ponoszonymi kosztami na rzecz wojny z Francją postanowił wyemitować pierwszy pieniądz papierowy. Banknoty te były oparte na prywatnym kredycie towarzystwa akcyjnego jako niewymienialne na kruszec. Przez sto lat banknoty były podpisywane osobiścieprzez dyrektora banku.

Funt szterling stanowił również walutę obiegową w posiadłościach brytyjskich, w których stosowano rownież lokalne jednostki pieniężne. Z wybuchem I wojny światowej Wielka Brytania zawiesiła wymienialność funta na złoto, przywracając ją w 1925 r. na okres do 1931 r. W 1946 r. Bank Anglii upaństwowiono. Zaletą dzisiejszych banknotów angielskich jest zastosowanie paska o szerokości jednego milimetra w formie fastrygi zwanej okienkową, po raz pierwszy użytego w wersji banknotu 20 Ł wprowadzonego do obiegu w listopadzie 1984 r. (proces, windowing) i wyraźnego znaku wodnego na delikatnym tle oraz w późniejszym czasie kinegramu zmieniającego wielokrotnie rysunek w zależności od kąta spojrzenia.

Banknoty i monety emitowane przez prowincje Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, jak Irlandii, Szkocji, wysp kanału La Manche, wyspy Man, są lokalnym prawnym środkiem płatniczym. Bank Anglii przyjmuje je tylko i wyłącznie w formie inkasa, refundując po ostatecznym rozliczeniu. Istnieje możliwość  rozliczeń handlowych w niektórych jednostkach obsługi ludności w Londynie.